יום שבת, 7 בינואר 2012

אתגרשת 4 - הכנסת מעוז הדמוקרטיה - האמנם?


מערך שיעור בנושא תיקון לחוק 'איסור לשון הרע'
מטרות השיעור:
  1. הכיתה תלמד על החוק המקורי איסור לשון הרע ועל תיקונו.
  2. הכיתה תחקור באילו דרכים החוק פוגע בדמוקרטיה, במצבו הקודם ולאחר תיקונו.
  3. הכיתה תבין את השפעת החוק עליהם.
  4. הכיתה תביע דעה ע"י הצבעה מתוקשבת לתיקון חוק זה, כאילו הם היו הכנסת, ותחווה חוויה של הבעה עצמית והליך דמוקרטי בכנסת.
  5. הכיתה תשאל האם הכנסת באמת מייצגת אותה ושומרת על הדמוקרטיה?
  6. הכיתה תלמד באופן מתוקשב דרך המחשב.
מהלך השיעור:
דברי פתיחה של המורה:  הבהרת המושג 'הוצאת דיבה' ו'לשון הרע', דיון בנושא מהו לשון הרע ואיך זה מתבטא בינינו ככיתה.
חיפוש עצמאי, כל תלמיד בודק מהו חוק איסור לשון הרע המקורי משנת 1965 בעזרת מקור אינטרנטי אמין.
כתיבת נקודות עיקריות בחוק על לוח חכם.
הקרנת קטע חדשות אקטואלי בנושא תיקון החוק [המהדורה הצעירה של חדשות 2 מ-18.11.11] :
 
http://www.mako.co.il/news-channel2/young-edition/Article-79b7be11bb6b331017.htm
מדקה - 7:20
עד – 11:10
נקודות לדיון בעקבות ותוך כדי הצפייה:
  1. מהו התיקון לחוק?
  2. מהו הקושי בתיקון לחוק?
  3. במי יפגע החוק?
  4. מהן הסיבות לחקיקה?
  5. מה דמוקרטי ומה פחות דמוקרטי בחקיקה זאת לדעתכם?
פעילות המחשה:
אם הייתה לכם ככיתה יכולת לקבוע במקום הכנסת האם הייתם מצביעים בעד / נגד / נמנע לתיקון החוק? מה אתם הייתם עושים התור חכי"ם?
כניסה לסקר בנושא, צפייה ישירה בזמן אמת בתוצאות על הלוח החכם. השוואה עם תוצאות ההצבעה בכנסת.
לסיכום - דיון בעקבות ההצבעה:
  1. מה דומה ומה שונה בין ההצבעה בכיתה לבין ההצבעה בכנסת? [מן הסתם הכיתה תהייה נגד]
  2. האם הכנסת באמת מייצגת את הרצונות והמטרות שלנו כאזרחים? האם היא באמת שומרת הדמוקרטיה – הגבה בפורום, והגבה על תגובות החברים לכיתה בפורום.
לשאלה זו לא קיימת תשובה נכונה או חד משמעית ולכן עצם הדיון וההגבה ההדדית בפורום מהווה סיכום למערך שיעור זה.

יום שישי, 6 בינואר 2012

אתגרשת 3 : החיבוק הגדול


  1. רעיון 'החיבוק הגדול' אכן בעייתי, הוא יותר פתטי ונלעג מאשר בעל ערך. הרעיון הוא יפה, להסיר את המחיצות של הדעות, העמדות הפוליטיות, מאבקי הכוח, הלוחמנות – ולהתחבר במכנה המשותף הפשוט האנושי של רגשי אחווה שמתבטאים בחיבוק.  רגשי אחווה אפשר וצריך לבטא בדרכים רבות. חיבוק הוא הבעייתי שבהם – הוא דורש קירבה פיזית, הוא מגחיך את האדם, דורש חשיפה יתרה. לכן רבים רבים התקשו לשתף פעולה. זהו אינו המדד לחברות או ליחס אנושי בין הח"כים. זו יותר 'פרובוקציה' תקשורתית המבקשת 'להנמיך' את הח"כים. רעיון הפיוס והשמחה – הוא ראוי, אך יש לבטא זאת בדרכים אחרות, אותן יש לטפח בהתמדה יומיומית – בתרבות הדיבור, בוועדות, בישיבות, ניתן לערוך אירועים, שמחות, סיורים – להדק את היחסים ב'צוות' כדי לשפר את תפקודו. אך לא בהשטות בטלוויזיה. נגרם יותר נזק מתועלת.     הטוב היחיד שנראה בכתבה ובעצם הרעיון הוא החיוך והשמחה שנתלוותה לעניין והעמידה לרגע את כולם במישור אחד (אך רק לרגע..)
  2. פעילות מחברת , מקרבת לבבות  בכתתי ובכיתות-שכבה ח' היא - ימי 'אתגרים'  בהם הכיתה לומדת לעבוד בשיתוף פעולה כדי להצליח. מתקרבים ומתחברים דרך משימות 'השרדות' שדורשות מכולם להתמסר, לתת מעצמם להתאמץ עם כל האחרים יחד. כמו צליחת 'גשר חבלים' בעיינים עצומות, אומגה וגלישת מצוקים שהם מושכים ומחזיקים זה עבור זה וגם ארגון אוכל ובישול משותף. אילו פעולות יפות המקרבות, יוצרות חיבורים חדשים, התנהגויות שמציגות את הילדים באור שונה חדש, מחוץ לכתה. השיא הוא ביום אירוח של תלמידים ממסגרות עם צרכים מיוחדים. הילדים מכינים ומארחים והתוצאה מרגשת מאד. בגילויי אנושיות וברגעי חסד רבים בין המארחים עצמם ועם האורחים. אנו מתמידים בפעילויות אלו כבר  10 שנים ונתרמים מכך רבות  - לחיבור אנושי מרגש ולעשייה של נתינה. 

אתגרשת מס' 2: הרכב הכנסת ה - 18


ח"כ ישראל אייכלר  -
1. יו"ר סיעת 'יהדות התורה' , חברה בקואליציה של הממשלה ה- 32. אינו מכהן כשר.
2. יליד 1955 , גדל והתחנך במאה שערים, במוסדות בלעז עיתונאי לשעבר, ח"כ בכנסת 16  (2003). בכנסת ה- 18 חבר בועדות הכלכלה, החינוך והכנסת. ראש ועדת המשנה לתחבורה-ציבורית.
3. איש המחנה החרדי, פועל למניעת הדרת המגזר החרדי בתחום התעסוקה והשירות הציבורי, פועל למען מיעוטים נוספים – ערבים, מתנחלים ועולים. הצעת חוק ראשונה לטיפול בחולי דיאליזה. פעיל מרכזי בזק"א.שומר מרכזי על האינטרסים של הציבור החרדי והמשך מתן לגיטימציה לקיומו. ישראל אייכלר נציג מובהק של המגזר החרדי, המשלב את כשרונו ויכולתו העיתונאית והטלוויזיונית ליצור גשר אל העולם החרדי ולקרבו למדינה, וכמובן לחזק את הלגיטימציה לקיומו.
4. אקטואליה ישראל אייכלר בחדשות  -  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/228334 
מהדוברים המרכזיים נגד ההסתה הגורפת כנגד החרדים בימים אלו.  
ח"כ אחמד טיבי  -
1. יו"ר רע"ם-תע"ל  (תנועה ערבית להתחדשות) , חבר באופוזיציה. אינו מכהן כשר.
2. יליד 1958 , גדל והתחנך בטייבה במשולש, רופא המקצועו, מעורב בפעילות פוליטית מחתימת הסכמי אוסלו ב- 1993  והיה ליועצו של עראפאת בהקמת הרשות הפלשתינית.
ח"כ מ 1999.בכנסת ה- 18 נמצא באופוזיציה.
3. היה יו"ר ועדת המשנה לאיכות הסביבה, כיהן כסגן יו"ר הכנסת, חבר ועדת-הכספים. דוגל בשיוויון ושותפות, נאבק למען זכויות-אדם, נגד גזענות ולמען בריאות ואיכות-הסביבה . נאבק למען צדק חברתי ושיוויון הזדמנויות בעבודה, גם עבור המיעוט הערבי, דורש כי המדינה תהיה מדינת כל אזרחיה. בעל כשרון רטורי מרשים, נוטה לפרובוקציה ומשרת נאמנה (יש לקוות) את מאבק המיעוט הערבי ליתר שיוויון בחברה הישראלית.
4. אקטואליה אחמד טיבי בחדשות  -    http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1186667
טיבי בנאום מעולה בכנסת ב'יום השואה הבינלאומי' – נגד גזענות, הכחשת השואה ורדיפת מיעוטים באשר הם. נאום מזהיר בעד זכויות האדם, נגע לליבות כל חברי-הכנסת מכל סיעות הבית.

אתגרשת מס' 1: הכנסת - נעים להכיר!

1. מטרת סרטון 'כנסת ישראל' היא לקדם את המבקרים בכנסת , להצגת המטרות, התכלית והעשייה הדמוקרטית. זהו סרט תדמית , מטעם לשכת-הפרסום-הממשלתית. הסרטון מציג את תולדות הכנסת, אירועים היסטוריים, המבנה ושלל דמויות לאורך השנים , שהיו פס-הקול של חיינו.

2. הסרטון, לדעתי, מוצלח מאד. הוא ממלכתי , חגיגי ומלא פאתוס, אך גם מכיל מידע רב וערכים חשובים מאד בחברה הדמוקרטית, שלעולם, לא יהיה מיותר להזכירם ולחנך לאורם.

הסרטון עורר בי התרגשות וזכרונות ובכך פעל את פעולתו המחברת אל הרגש הלאומי, חיזק את הגאווה והשייכות. כך בהשמעת קולותיהם של אנשי העבר מכל גווני הקשת הפוליטית וכך כמובן ביקור סאדאת כל אלו במרחק השנים מגבירים עוד את התחושה של חיוניות הדמוקרטיה הישראלית וגם את כוחה של המדינה.

הדגשים על דרכי עבודת הכנסת הזכירו שוב את התכלית והמטרה של המדינה, להיות מקום חופשי ושיוויוני לכל אזרחיה. ערכים שיש לעורר, להזכיר ולהדגיש שוב ושוב, לכל השותפים בחברה הישראלית.

הסרט יוצר מימד היסטורי, נותן פרספקטיבה רחבה, וכך עם כל הביקורת על המוסד, ניתן לגלות 'שאין חדש תחת השמש' ומימים ימימה, מרגע היווסדו, היתה התמודדות תמידית עם קונפליקטים , קשיים ובעיות בהם תמיד נראתה הדמוקרטיה בסכנה, זו או אחרת. מכאן אני לומדת ויוצאת אופטימית משהו. הפוליטיקאים, פעמים רבות, אינם ראויים, אך השיטה של חופש הדעה והביטוי, של שיוויון ושיתוף היא הנצחון. בתקווה שתעמוד תמיד.

3. בהחלט אראה לתלמידי , אני מחנכת כתה ח' ,רכזת שנתון ח' ומורה לספרות, תרבות ותנ"ך בכיתות חט"ב. אשמח ואעשה מכך נושא לכיתות ח' וט' עם מחנכים נוספים, מהסיבות הבאות:

- הסרטון מלמד היסטוריה בתמונות ובקולות מרגשים, גם אם לא מזהים את כולם, הרי נוצרת סקרנות להכיר.

- הסרטון מדגיש את התכלית הדמוקרטית של המדינה והכנסת כמנהיגת הדרך. ערכים שבימים קשים אלו יש להניפם שוב ושוב אל-על.

- הכרת המבנה הבניין, האולמות, האומנות והדמויות ב'סיור וירטואלי' היא בהחלט נחוצה, עם למידה והכרות בסיסית את דרכי עבודת הכנסת, כפי שמשתקפים פעמים רבות בתקשורת, אך לא מובנים דיים. הסרטון מבהיר זאת ומתחבר יפה אל מושגים מוכרים ושגורים יחסית מ'החדשות', שכל תלמיד חשוף אליהן.

4. דברים חדשים שלמדתי - ניתן לומר שהרצף ועריכת המידע היו כמו חדשים עבורי, אך למעשה, הכרתי כל זאת , מסיורים אחדים בכנסת בהיותי מדריכה בחיל חינוך ובביקורים נוספים. כמו-כן ההיסטוריה המוצגת מוכרת לי היטב ( חלק עוד מהטלוויזיה ב'שחור-לבן'), מתוך עניין ואכפתיות מצעירותי... אין לי ספק שעבור כל תלמידי – הסרטון כולו הוא עולם חדש ומלמד. לכן הוא יהיה יעיל ומסקרן עבורם.